Do 5. jula 2021. godine, vozači automobila u Srbiji imali su priliku da registruju svoje automobile po starom pravilniku. Taj datum je, prema proceni stručnjaka iz Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda, takođe bio i poslednja prilika za registraciju za nekih 100.000 vozila koji verovatno neće moći da prođu pregled po novim, pooštrenim merama.
Iako se o novim merama govori kao o novom pravilniku o tehničkom pregledu, promene koje su nastupile početkom jula ustvari su zvanično donete još 2018. godine, ali je vlasnicima vozila data mogućnost da u prethodne tri godine prilagode svoje vozilo jednoj od najstrožih mera novog pravilnika - kontroli emisije izduvnih gasova.
U narednom tekstu, osvrnućemo se na to šta nam donosi novi pravilnik o tehničkom pregledu vozila, ali se podsetiti i nekih od najvažnijih stavki pravilnika, kako biste što bolje pripremili svog ljubimca za registraciju.
Izduvni gasovi
Prema istraživanjima, više od 100.000 vozila neće moći da prođe tehnički pregled po novom pravilniku usled emitovanja nepropisne količine izduvnih gasova.
Vlasnici uvezenih vozila će najviše biti u problemu u ovoj situaciji, jer mnogi polovnjaci iz uvoza nemaju katalizator. Osim toga, starija vozila moraće da imaju nivo emisije izduvnih gasova jednak onom nivou kada su ta vozila bila nova.
Pored katalizatora, vozači dizela susrešće se sa problemom DPF-a ili filtera partikularnih čestica. DPF služe za prečišćavanje izduvnih gasova, međutim, kako se cena popravke/zamene ovog filtera kreće i po nekoliko stotina evra, mnogi vozači skidaju DPF. Štaviše, nije neuobičajeno da uvezeni automobili stignu bez njega, jer se DPF prave od vredne i skupe keramike i metala.
Snimanje tehničkog pregleda
Osim izduvnih gasova, novina od 5. jula jeste i snimanje tehničkog pregleda automobila pri registraciji, a vlasnici centara za pregled biće u obavezi da čuvaju video materijal najmanje godinu dana.
Prema članu 37. Pravilnika, kompletan tok vršenja tehničkog pregleda vozila mora biti snimljen tako da je moguće očitavanje registarskih oznaka vozila, "kao i uvid u sve radne operacije koje se izvode tokom vršenja tehničkog pregleda vozila, osim radnih operacija koje se izvode iz kanala, u vozilu i motornom prostoru".
U slučaju da video sistem prestane da radi tokom pregleda Vašeg automobila, tehnički pregled vozila se obustavlja sve dok se sistem ponovo ne pokrene.
Ovim se, kako navode stručnjaci, pokušava stati na put malverzacijama pri tehničkom pregledu.
Stanje pneumatika
Kada su Vam poslednji put na tehničkom pregledu merili dubinu šare na gumama? Vrlo moguće i da nisu, jer se pregled guma mahom nije ni radio, već samo pregled automobila.
Međutim, uvođenjem snimanja tehničkog pregleda, pregled stanja pneumatika postaje obavezna stavka za pregled.
Propisana minimalna dubina šare za letnje pneumatike je 1,6mm, dok je za zimske pneumatike ona 4mm.
Ako je dubina šare na Vašem vozilu blizu graničnih vrednosti, pravo je vreme da istražite nove pneumatike pre nego što dođe vreme za tehnički pregled.
Spoljašnost automobila
Pre dolaska na tehnički pregled temeljno operite automobil. Iako je umerena prljavština na automobilu dozvoljena, prekomerne količine blata ili prašine koje potencijalno sakrivaju oštećenja automobila smatraće se velikim minusom.
Očekuje se da sva stakla, retrovizori i svetla budu ispravni i bez značajnijih oštećenja. Manja oštećenja, recimo naprsline na vetrobranskom staklu do 10mm ne podrazumevaju automatski pad na tehničkom, ali svakako je dobro da takva oštećenja sanirate što pre, kako se ne bi proširila.
Pravilnik donet 2018. godine navodi i proveru ispravnosti brisača, tj. metlica brisača, koji moraju imati funkcionalne prskalice, što pak, neće moći da se proveri u slučaju da Vam je nestalo tečnosti za pranje vetrobrana.
Takođe, karoserija automobila mora biti u jednoj boji spram podataka iz saobraćajne dozvole, a vozila takođe ne bi trebalo da budu ulubljena, nagnječena, itd.
Ono što često zabrinjava vozače u Srbiji, posebno polovnjaka, jeste pojava korozije. Prema Pravilniku, dubinska korozija je ona koja utiče na bezbednost vozila, poput ona na delovima karoserije i na podu vozila, i prisustvo ovakve vrste korozije nije dozvoljeno. S druge strane, površinska korozija koja ne utiče na bezbednost auta, tolerisaće se tokom tehničkog pregleda.
Dodatna oprema
Tokom tehničkog pregleda za registraciju automobila potrebno je da u automobilu imate svu prateću opremu koju i inače morate imati u vozilu.
U tu opremu spadaju rezervni točak, trougao, reflektujući prsluk, uže ili poluga za vuču, komplet prve pomoći, evropski izveštaj, aparat za gašenje požara, zaštitna kaciga za mopede, motocikle, tricikle i četvorocikle i zimska oprema u periodu od 1. novembra do 1. aprila, kao i zimske gume na svim točkovima i lanci za sneg, ukoliko stanje na putevima to uslovljava.
Na putu ka prolazu tehničkog pregleda vozače često sputa istekao rok trajanja kompleta prve pomoći. Rok kompleta je 5 godina, a datum proizvodnje i rok isteka pišu na samoj kutiji, a nije dovoljno da samo kupite nove delove kompleta, već je potrebno zameniti ceo set prve pomoći.
Lampice na kontrolnoj tabli
Mnogi vozači koji bebu voze na prednjem sedištu deaktiviraju suvozački vazdušni jastuk. Međutim, upaljena lampica za ugašen vazdušni jastuk može se protumačiti kao znak neispravnosti, zbog čega Vas mogu oboriti na tehničkom pregledu.
Osim lampice za vazdušni jastuk, upaljena "check engine" lampica, koja može da signalizira od najbanalnijeg do najozbiljnijeg problema sa automobilom, takođe može da Vas obori na tehničkom.
Na kraju dana, dolazak na tehnički pregled sa upaljenom bilo kojom lampicom na kontrolnoj tabli, čak i onom za koju ne znate šta znači, može nagnati kontrolora da Vas ne pusti na tehničkom pregledu. Zbog toga je najbolje da pre zakazivanja termina tehničkog uradite temeljnu proveru svog automobila kako biste izbegli neprijatne situacije i dodatne troškove.